fbpx
Doprava zadarmo – pri objednávke nad 22€

Vývoj dieťaťa je dôležité sledovať a pomáhať mu. Jednou z dôležitých vecí, na ktoré je potrebné dávať zvýšenú pozornosť, je zrak. Ten sa v nízkom veku musí vyvinúť dobre, aby v budúcnosti dieťa alebo už dospelý človek nemal problémy. Nejde však len o zlé videnie do diaľky alebo do blízka. Mnohokrát robia problémy aj farby či jednotlivé vzory a tvary.

A práve s takýmto problémom vedia pomôcť kontrastné knihy. Na trhu ich nájdete veľké množstvo v rôznych formách. Niekedy ide o bežné knihy, inokedy o leporelo alebo kartičky. Výber je na vás, no ak máte doma malé dieťa, nemala by vám minimálne jedna z týchto vecí chýbať.

Ako kontrastné knihy vyzerajú?

Na výber máte hneď z niekoľkých kontrastných kníh. Niektoré sú farebné, iné zas čierno-biele. To, ktorú si vyberiete, ani tak nie je dôležité. Najdôležitejší je totižto kontrast, ktorý sa dá vytvoriť opozitnými farbami ako napríklad čierna a biela, žltá a modrá, a podobne.

Ako sme už spomenuli, kontrastné knihy môžete nájsť ako v klasickom knižnom prevedení, tak aj ako leporelo alebo kartičky.

Pre koho sú určené?

Malé deti totižto so záujmom veľmi radi sledujú svoje okolie. Sledujú, čo je v ich okolí nové, vďaka čomu sa aj učia a spoznávajú veci.

Ako ich používať?

V prípade bežných kníh si dávajte pozor na ostré rohy. Preto ich ukazujte deťom tak, že im upriamite na ne pozornosť a sami knihy budete držať. Na druhej strane, ak máte leporelo alebo kartičky, pokojne ich deťom dajte, nech sa s nimi hrajú. Budú ich so záujmom určite sledovať a študovať. Čím viac sa s nimi dieťa bude hrať a prezerať si ich, tým lepšie.

Výber je teda taktiež na vás. Pri knihách musíte deťom skôr upriamiť pozornosť a následne im niečo ukazovať. Plus, v nižšom veku deti nevedia, ako otáčať stránkami, a preto by im mohli byť knihy zbytočné.

Výhody kontrastných kníh

Výhod tohto typu kníh je hneď niekoľko. Spomeňme si tie najdôležitejšie.

Vývoj mozgu

Deti v nižšom veku spracovávajú informácie pomalšie. Je to z dôvodu ich vývinu a toho, že ich mozog nemá toľko myelínu, ochranného obalu, ktorá obklopuje vlákna. Tým pádom je spomalený aj prenos elektrických impulzov. Pravidelným sledovaním nových vecí a taktiež sledovaním obrázkov v kontrastných knihách môžu deti zlepšiť svoju pozornosť omnoho rýchlejšie a lepšie.

Vývoj zraku

Samozrejme, snáď najhlavnejšia funkcia je vývoj zraku. Výrazné obrázky stimulujú rozvoj optických nervov. To, že sa oči novorodenca zameranú na takéto vizuálne podnety, im pomáha posilniť očné svaly a správne koordinovať mozog. Kontrastné knihy tak výrazne napomáhajú lepšiemu zraku.

Zlepšujú pozornosť

Pozornosť a sústredenie sa taktiež vyvíja už od veľmi nízkeho veku. Mnohé deti sa v škôlke alebo škole nevedia sústrediť, pretože ich zaujímajú mnohé iné podnety. Svoje dieťa však už od veľmi nízkeho veku viete učiť správnej pozornosti. Opakovaný pohľad na rovnaké predmety v kontrastnej knihe pomáha zvýšiť pozornosť.

Zobrazuje sa 1 výsledok

0